6 zásadních novinek, které přinese aktualizace Drupalu

Už za pár týdnů vyjde desátá verze oblíbeného redakčního systému Drupal, a tak je ideální čas představit si chystané novinky. Podrobná prezentace proběhla na DrupalConu, který se konal na konci září v Praze. A my jsme samozřejmě byli u toho.

Pár slov o Drupalu

Drupal patří mezi enterprise redakční systémy a je oblíbený především u rozsáhlejších webů.

Mezi jeho nejčastěji zmiňované výhody patří

  • licence Open Source (je dostupný zdarma)
  • pokročilé možnosti redakční spolupráce
  • důraz na bezpečnost jádra i modulů
  • velká možnost úprav na míru.

Celosvětově pohání Drupal dvě procenta webů. Běží na něm weby vysokých škol, státních institucí, vydavatelství nebo velkých komerčních webů. V České republice mezi ně patří web České Televize nebo TV Prima, ve světě pak třeba web Tesla nebo The Economist. My v Portě jsme na Drupalu vytvořili například webové stránky Newton.university, PROFICIO nebo Alcina.cz.

DrupalCon po 9 letech v Praze

DrupalCon je největší setkání Drupal komunity. Nadšenci i profesionálové, jejichž společným cílem je rozvíjet tento redakční systém, se setkávají dvakrát ročně. Jedna konference se koná v USA a druhá v Evropě.

V letošním roce se po 9 letech opět vrátila do Prahy. Konala se v prostorách O2 Universum za účasti více než 1 200 účastníků z celého světa. V posledních letech se konference snaží víc otevírat a propojovat komunity. Projevuje se to odklonem od čistě odborných přednášek a větším důrazem na společenský dopad (zapojení žen a znevýhodněných skupin) i menší projekty.

Jaké největší novinky nový Drupal přinese?

Vybrali jsme šest novinek, které nejvýrazněji změní dosavadní práci s Drupalem a dotknou se všech uživatelů. Některé změny budou ve stabilní verzi k dispozici až v rámci menších aktualizací během roku 2023.

1. Nová administrační šablona Claro

Po mnoha letech byly vyslyšeny hlasy, které žádaly vizuální modernizaci vzhledu Drupalu. Ve verzi 10 se tedy po několika letech vývoje změní výchozí šablona na novou Claro. Ta přináší moderní uživatelské prostředí, které vzniklo ve spolupráci s UX designéry a odborníky na přístupnost.

2. Připravovaná administrační šablona Gin

Jednou změnou ale vývoj na poli administrační šablony zdaleka nekončí. Už nyní se připravuje nástupce administrační šablony s názvem Gin. Mezi její hlavní přednosti patří kompletně přepracovaný vzhled úpravy stránky a větší možnosti uživatelské konfigurace. Jde například o nastavení barvy, kompaktnosti nebo podpora dark mode.

3. Automatické aktualizace jádra a modulů

Nasazení Drupalu na menší projekty neslo vždy jednu velkou nevýhodu. Tou byla nemožnost jednoduchých aktualizací. To se nyní změní a vše bude možné provést z webového rozhraní. Drupal tak dohání konkurenční redakční systém WordPress a zejména nasazení bezpečnostních aktualizací bude výrazně rychlejší (automatické nasazení bez zásahu uživatele).

4. Project Browser pro snadnou instalaci nových modulů

Dalším krokem, jak se Drupal snaží přiblížit méně znalým uživatelům, je možnost instalace nových modulů prostřednictvím webového rozhraní. Opět jde o další snahu, kterou Drupal dohání systém WordPress.

5. CKEditor v novém kabátě

CKEditor slouží pro jednoduchou editaci obsahu webu a nyní prochází výraznou proměnou. Pro běžné uživatele je to jen modernější vzhled wysiwyg editoru, ale uvnitř jde o úplně nový editor, který přináší obrovské možnosti. Velmi příjemnou novinkou je možnost online spolupráce a podpora revizí, která se hodně podobá rozhraní Google Docs. Odpadá tak nutnost přepisování článku mezi různými editory a proces zveřejnění se zrychluje (dostupné v rámci placeného rozšíření).

6. Snadnější aktualizace mezi Drupalem 9 a 10

Vývojáři Drupalu slibují, že aktualizace na verzi 10 bude nejsnadnější v historii. Na aktualizaci totiž zbyde jen jedenáct měsíců a pak podpora Drupalu 9 skončí. Je to z toho důvodu, že Drupal interně používá PHP Symfony, které přestane být podporované v listopadu 2023.

Čeká váš web na Drupalu změna?

Nejste si jistí, co pro vás všechny změny znamenají? Se vším vám poradíme. Pokud vaše webová prezentace využívá Drupal, spojíme se s vámi a připravíme pro vás individuální nabídku na aktualizaci.

A pak už se budeme těšit na příští evropský DrupalCon, který se na podzim 2023 přesune do francouzského Lille.

PS: Novinky pro vývojáře

Na závěr jsme si nechali několik změn, které potěší hlavně drupalovské vývojáře.

  • Zrušení podpory Internet Explorer 11 a tím využití moderních postupů v CSS / JS
  • Postupný přesun vývoje Drupalu na GitLab
  • Podpora nejnovější syntaxe PHP 8.1+ a využití v jádře
  • Pokračování v rozvoji Drupalu jako headless řešení
Petr Parimucha
Petr se denně točí kolem webů. Tvoří je a snaží se, aby zaujaly i vás.
27. 9. 2022
Petr Parimucha
Baví vás to? Pošlete to dál
Speak English?
Speak English?

Linkedin

Facebook

Instagram

Behance

Linkedin

Facebook

Instagram

Behance

Linkedin

Facebook

Instagram

Linkedin

Facebook

Instagram