Nástroje, které sledují chování návštěvníků webu? Zkusili jsme je
1. 11. 2022
Case study: redesign webu pro ČSAD Tišnov
25. 6. 2020
Nedávno jsme úspěšně spustili nový web pro ČSAD Tišnov. A co se nestalo – mimo jiné pomohl zvýšit konverze o 200 % druhému webu, který se zaměřuje na prodej jízdenek.
V perexu jsme vás navnadili a představte si, že to není vše, co pro vás dnes máme. Dozvíte se, proč je důležité mít web v dobrých rukou. Jinak se totiž může stát, že ho hacknou třeba Indové a Google vás zabanuje. Nebudeme ale předbíhat.
ČSAD Tišnov je mezinárodní a vnitrostátní přepravce osob a nákladního zboží. Mimo to je autorizovaným servisem pro nákladní auta, autobusy a návěsy. V Tišnově má 2 benzinové pumpy. Mohli jste se setkat s jejich modrobílými autobusy, které zajišťují regionální přepravu v Tišnově. Co možná nevíte, je, že se s nimi každý týden můžete svézt i do Švýcarska a na Slovensko.
Klient nás oslovil se dvěma požadavky:
Naše práce začíná vždy analýzou současného stavu. Bez toho bychom nevěděli, jaké výsledky přináší teď a kam jej chceme redesignem posunout. Analýzu bychom rozdělili pro přehlednost na 2 části:
1. Nasloucháme klientovi
Prvně jsme s klientem prošli náš úvodní dotazník, kde jsme zjistili potřeby a motivaci.
Následovala schůzka v areálu ČSAD a hloubkový rozhovor. Klient nám představil všechny služby, které nabízí, prošli jsme obsah webu a porovnali s aktuálním stavem firmy. Řešili jsme nedostatky současného řešení a jak se chce klient prezentovat. Dále jsme procházeli, co klienta trápí a co by chtěl zlepšit. Schůzku jsme uzavřeli poznávací obchůzkou po celém areálu, abychom nasáli firemní atmosféru.
Výstup:
2. Nasloucháme uživatelům a sledujeme konkurenci
Provedli jsme a na základě kvantitativních dat vytěžili na maximum informace z Google Analytics. Nasadili jsme heat mapy a sledovali pohyb uživatelů. Nevynechali jsme ani porovnání s weby konkurence.
Ukázka teplotní mapy
V mezičase jsme pracovali na analýze klíčových slov, která nám dala odpověď na otázku Jakou strukturu zvolit pro prezentaci rozsáhlého množství služeb? A pro copywritera z toho vypadl podklad pro práci s nadpisy a obsahem stránky.
Výstup:
Podrobná příprava a nepodcenění analytické části přinesla své ovoce v tvorbě prototypu, který představil klientovi přehlednou webovou prezentaci s návrhem nejdůležitější stránek.
Ukázka návrhu části homepage
Copywriteři přepracovali původní obsah na základě analýzy klíčových slov a doplnili jej o nové informace.
Výstup:
Přichází na scénu fotografka. Neměli jsme k dispozici fotky v dobré kvalitě, které by se daly použít na web. Proto jsme se vydali do Tišnova. Počasí nám hrálo do karet, takže se podařilo získat opravdu pěkné záběry.
Po jednodenním focení má klient rozhodně z čeho čerpat
Na základě wireframu tvoříme první grafické návrhy. Jediným omezením je dodržení barev z loga. Grafiku si s klientem průběžně schvalujeme.
Wireframe versus realita
Výstup:
Grafiku jsme napasovali na nejrozšířenější CMS systém Wordpress. Pro jednodušší administraci ze strany klienta jsme nasadili editor Gutenberg. Web jsme otestovali na nejpoužívanějších prohlížečích a zařízeních.
Výstup:
Web jsme museli spustit o pár dní dříve, než bylo v plánu. Ten původní se totiž zalíbil hackerům a přesměrovával se na zahraniční lékařský e-shop. Starý web ani webhosting nebyl pod naší správou, proto jsme se s klientem domluvili, že nejrychlejším řešením je spustit nový web na našich serverech a poslední úpravy dořešit na něm.
Vždy klientům doporučujeme webhosting u nás. Díky tomu máme vše pod kontrolou a můžeme rychle reagovat na výpadek, hacknutí nebo jiný problém. O plynulý provoz webu se stará náš development tým.
Hacknutí webu s sebou přineslo i další negativní dopady, a to v podobě masivního nárůstu balastních odkazů. Je to způsobeno tím, že útočník ve snaze rychle zhodnotit své úsilí pořídil extrémní počet odkazů směřující na csad-tisnov.cz. Nárůst je vidět na grafu:
Konkrétní odkazy pak můžeme identifikovat v nástroji ahrefs.com:
Tento druh odkazů (masové pořízení, geografická a tematická nerelevance) rozhodně není pro web přínosem, spíše rizikem propadu na organických pozicích, v horším případě hrozí penalizace nebo ban ve výsledcích vyhledávání Google.cz/Seznam.cz. Algoritmus vyhledávačů je schopen takový extrém identifikovat. A z logiky věci – nerelevantní a pochybné weby ze zahraničí nemohou být přínosem.
Problémy tohoto typu řešíme pomocí nástrojů, které nabízí Google. V něm se na 2 kliknutí dostanete k možnosti, kde můžete nahrát domény, se kterými nechcete mít nic společného.
V Google Search Console zase můžete zkontrolovat, které weby Google eviduje jako odkazující na vás. Ve svém účtu můžete filtrovat např. „contains“ .ru nebo „does not contain = .cz“ a připravit si tak seznam webů, u kterých byste chtěli vyloučit vliv na váš odkazový profil.
Po spuštění nastavujeme analytiku, vítáme první návštěvníky a ladíme mouchy.
Výsledky z pohledu výkonu:
Dopad na organic nejsme schopni objektivně vyhodnotit dle Google Analytics, protože již před započetím spolupráce nebyly tagované PPC kampaně. Návštěvnost organicu tak byla zkreslena, zahrnovala i placené návštěvy.
Porovnali jsme proto dataset analýzy klíčových slov, respektive naměřené pozice z období před a po spuštění nového webu.
Nový web se začal lépe umisťovat i ve výsledcích vyhledávání
Z grafu růstů/poklesů pozic na Google.cz a Seznam.cz je patrné, že na většině relevantních klíčových slov z datasetu jsme se po spuštění webu zlepšili. Přechod na nový web dopadl dobře i přes hacknutí těsně před spuštěním, vyhnuli jsme se hrozícímu propadu, a dokonce jsme zaznamenali růst.
Web se tak po redesignu pohnul v rámci SEO správným směrem. Pro další zlepšení výkonu, posun na přední strany výsledků vyhledávání a maximalizaci potenciální návštěvnosti vždy doporučujeme plynule navázat kontinuálním SEO rozvojem webu.
Na začátku analyzujeme současný stav a definujeme strategický plán na další kvartál, reálně dosažitelné cíle a potřebné realizace včetně vyčíslení nákladů. V měsíčním SEO rozvoji pak realizujeme potřebné aktivity pro zlepšení výkonu (posilování autority webu, rozvoj obsahu a jeho ladění, zapracování technicky rozvojových prvků).
Nový web působí moderně a je pro uživatele přehledný
Během redesignu nás klient požádal o pomoc se správou Facebooku. Naši kolegové z PROFICIA proto připravili strategii a publikační plán na několik měsíců, dále připravujeme příspěvky podle aktuálních potřeb klienta.
Od převzetí stránky se za 5 měsíců podařilo navýšit počet fanoušků o 400, a to při minimálním počtu příspěvků.
Naši markeťáci také uspořádali soutěž o jízdenku do Zurichu, které se zúčastnilo téměř 400 lidí. Soutěžní příspěvek přitom zasáhl necelých 15 tisíc uživatelů. Podobné výsledky měla také adventní soutěž o zájezd na vánoční trhy ve Vídni.
Dále pokračujeme s propagací různých zájezdů společnosti a pomáháme hledat nové zaměstnance pomocí HR kampaní.
1. 11. 2022
27. 9. 2022
10. 6. 2022
30. 5. 2022
20. 4. 2022
6. 4. 2022
28. 2. 2022
3. 8. 2021
22. 2. 2021
19. 1. 2021
4. 12. 2020
8. 9. 2020
25. 6. 2020
13. 1. 2016
9. 2. 2015
21. 3. 2013
25. 11. 2012
25. 9. 2012
20. 6. 2012
7. 5. 2012